Pár slov k dezinformačním webům

30. 09. 2018 18:40:00
Motto: "Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat" -- Evelyn Beatrice Hall, anglická spisovatelka známá svou biografií filosofa Voltairea.

U příležitosti stého výročí založení Československa, proběhla letos v londýnském sídle společnosti BBC konference s podtitulem Truth and Power (Pravda a moc). Zástupci se tam shodli, že veřejnoprávní média jsou zárukou svobody projevu a také byla zmiňována slova jako "vyváženost" a "objektivita" (zdroj). O několik dní později společnost BBC prohlásila (slovy své moderátorky v rozhovoru s maďarským ministrem zahraniční a obchodu), že v Maďarsku nevládne demokracie, ale "hrůzné autoritářství" a že novináři v Maďarsku cítí "čistou diktaturu". Začátkem srpna pak BBC uvedla zprávu o raketovém útoku na Izrael titulkem, ve kterém označila oběť za viníka. Pokud v některé zemi zavládne hrůzné autoritářství, tak v době internetu a sociálních sítí je prakticky nemožné to utajit, navíc letošní výsledek demokratických voleb žádné hromadné znepokojení Maďarů nepotvrdil. Informace o hrůzném autoritářství přichází v poslední době z Turecka, indicie o ohrožení svobody tisku přichází z Německa, ve Švédsku televize zamlčovala přistěhovalecký původ sexuálních útočníků. Nedávné hlasování poslanců EP o aktivaci článku 7 proti Maďarsku není pravomocný verdikt o vině, navíc podklady pro hlasování působí dojmem práce levicových aktivistů zklamaných vlastním volebním neúspěchem, naznačuje to kritika imigrační politiky, nízkých dávek v nezaměstnanosti a krátké doby jejich výplaty. Bylo by zajímavé porovnání závažnosti případných dalších provinění ve vztahu k ostatním členským státům EU. Považuji za smutné, že zatímco unie posílala nestabilnímu Turecku miliardy EUR za uzavření migrační trasy, tak za podobnou službu hrozí teď Maďarsku sankcemi.

Pak tady máme různé neziskové organizace podporované vládou ČR a (spolu) financované z peněz daňových poplatníků. Do této skupiny patří také kontroverzní projekt Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR s názvem HateFree. Iniciativa si kladla za jeden ze svých cílů vyvracet fámy a potlačovat nenávist. Možná právě proto proto prezentovala islám jako náboženství míru a zpochybňovala přistěhovalecký původ sexuálních útočníků ve Švédsku. Považuji však za nepochybné, že nenávist nelze potlačovat strkáním hlavy do písku před skutečnými projevy násilí. V tématech islámu zástupci projektu citovali často vědce z Akademie věd ČR, který se zviditelnil letos jako autor některých kontroverzních výroků v seriálu Muslimové v Čechách. Informace z toho seriálu můžete pro zajímavost porovnat se slovy exmuslima Hamed Abdel Samada, syna egyptského imáma (necelých 6 minut videa s titulky).

Mediálním partnerem projektu HateFree byla Česká televize. Je zřejmé, že ČT udělala od doby socialismu významný posun, já však spokojený stále nejsem. Názorovou nevyváženost ČT potvrdila koncem roku 2017 také analýza Centra pro mediální studia Univerzity Karlovy. Podle člena rady českého rozhlasu v roce roce 2016 dostával v politických diskuzích v ČT mimořádný prostor člověk s podivnou minulostí, který měl reprezentovat "evropské hodnoty" (zdroj). Skupina odborníků Fakulty sociálních věd UK však byla nemile překvapena, když analýzy prezentované tímto "odborníkem" nesplňovaly ani základní kritéria pro odborný text a myšlenky jiných autorů vydával za vlastní (zdroj).

V poslední době se začali objevovat v Česku "osvícení lidé", kteří sepisují seznamy nedůvěryhodných informačních zdrojů. Pokud se porozhlédneme po autorech takových seznamů, tak často narazíme na sympatizanty politických stran, které ztrácejí svoji politickou moc. Připomíná mi to snahu slábnoucích komunistů diskreditovat zahraniční rozhlasové stanice v dobách reálného socialismu. Ještě bych připomněl, že pojem "dezinformační weby" používal také neúspěšný finalista na prezidenta, který po volbách odtajnil své sympatie k jedné z nejslabších stran v parlamentu.

Snad už je trochu zřejmé, že zárukou objektivity negarantují ani veřejnoprávní média členských zemí EU. Každá mediální společnost je přirozeně ovlivňována lidmi, kteří rozhodují o rozdělování financí a personálním obsazení manažerských pozic. Úplná nezávislost médií je iluze a nám nezbývá nic jiného, než zvažovat i protichůdné informace, prověřovat odkazované zdroje a hodnotit důvěryhodnost každého jednotlivého autora. Zdravá demokracie stojí na svobodě slova, výměně názorů a je třeba přijmout skutečnost, že to není vždy jednoduchá cesta. Pokud si však pamatuji dobře, tak potlačování nesprávných názorů se v naší historii příliš neosvědčilo a vedlo to až ke zmanipulovaným politickým procesům zakončených nejpřísnějšími tresty.

Odkazy na starší články autora k tématu:

Autor: Pavel Ponec | neděle 30.9.2018 18:40 | karma článku: 29.62 | přečteno: 812x

Další články blogera

Pavel Ponec

Od šachové hry k humanitární krizi

Motto: "Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život."-- čínské přísloví

3.10.2018 v 8:40 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 256 | Diskuse

Pavel Ponec

1000 kilometrů na koloběžce

Rozhodl jsem se napsat blog o sportování na koloběžce po dosažení jednoho tisíce najetých kilometrů a teď nastal ten čas. Nejdřív se pokusím odpovědět na otázku: proč jezdit zrovna na koloběžce?

22.7.2018 v 17:30 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 321 | Diskuse

Pavel Ponec

Re: Islamofil vs. pijan

aneb politicky nekorektní úvaha k prezidentským volbám. Přečetl jsem několik blogů na podporu jednoho i druhého kandidáta a věřím, že každý z autorů napsal svůj příspěvek podle svých nejlepších možností a schopností.

21.1.2018 v 17:31 | Karma článku: 26.37 | Přečteno: 811 |

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

T. Mayová vytřela Bruselu zrak

Ačkoli v kritickém roce 2019 se užuž schylovalo k brexitu, pamětníci si vzpomínají, že k němu tehdy nedošlo, a ani v letech poté.

21.3.2019 v 11:56 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 425 | Diskuse

Lukáš Pachta

Klidná síla pro Brusel

Evropa jsme my. Není to někdo jiný, Brusel, oni, ti jiní. Naše země je srdce Evropy, geograficky. Měla by být i mentálně.

21.3.2019 v 10:49 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 175 | Diskuse

Michal Vimmer

Jak Fiala vylil s vaničkou i Klausovo dítě

... aneb z nové brněnské operety "Fialový kavalír." První dějství: VK mladší tráví dlouhé dny nuceného exilu na pláži brněnské přehrady, když tu se rozvlní hladina a ze sinic se vynoří věž fialové ponorky "ODS" s profesorem Fialou

21.3.2019 v 10:19 | Karma článku: 25.83 | Přečteno: 934 | Diskuse

Jan Bartoň

Mayová není „Železná lady“ ani omylem

Britská premiérka podle tamního tisku „tápe“ a po druhém odmítnutí dohody mezi EU a Británií parlamentem se „sesypala“. Nyní Británie zažila „ponížení“ poté, co vedení EU dalo Británii „ultimátum“.

21.3.2019 v 8:10 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 435 | Diskuse

Martin Braun

Poděkování a respekt IDF / Israel Defence Forces/

Včerejší den nezačal vůbec dobře. V 7 ráno začal ječet telefon jako zběsilý a hlas na druhém konci mému ospalému uchu tvrdil že mám přijít do práce, navzdory týdennímu volnu. Zatímco manželka se škodolibě šklebila...

21.3.2019 v 2:42 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 514 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1954

Oblíbené citáty:

"V dějinách zvítězila vždy cesta pravdy a lásky" --  Mahátma Gándhí, indický myslitel a duchovní vůdce

"Pokud chcete problém vyřešit, musíte jej nejdříve pojmenovat a řešit příčinu, ne příznaky" -- Otto Wichterle, český vědec a vynálezce

"Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život."-- čínské přísloví

 

Najdete na iDNES.cz